Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Jak Čína předběhla Západ

18. 09. 2023 11:34:06
Brusel oficiálně zahajuje vyšetřování pekingských dotací na elektromobily na jehož konci se očekávají cla na jejich dovoz ve výši kolem 40 %.

Je to paradoxní. Na jedné straně EU a USA tvrdí, že Čína v oblasti klimatu nic nedělá. Na druhou stranu se EU a Spojené státy brání dovozu zelených technologií, které Čína vyvinula. Důvody pochopitelně nejsou ekologické, ale byznysové.

Brusel tento týden ústy Usuly von der Leyen zahájil vyšetřování čínských dotací na elektromobily, jejímž zamýšleným cílem mají být výrazně vyšší cla, vedlejší důsledkem však bude obchodní válka s asijským hegemonem.

Projev předsedkyně Evropské komise otevřeně odhaluje důvodnou obavu, že po desetiletích růstu, reálně hrozí, že Evropa ztratí svůj technologický a hospodářský klenot: automobilový průmysl.

Západ dlouhá léta tvrdí, a to oprávněně, že Čína je něco jako klimatický Sauron, který těžbou uhlí v obřích dolech v Šan-si a produkcí ošklivého CO2 ničí planetu. Čína však mezi tím napřela obrovskou sílu své ekonomiky do subvencí pro obnovitelné technologie. Samozřejmě, že tak nečiní z ušlechtilých ekologických důvodů.

Z hlediska čínské politiky jde o ekonomickou „atomovku“, jíž nyní vysílá na evropský trh, který si sám vytvořil zelené regulativy, kterých nedokáže svou současnou technologickou kapacitou dosáhnout, minimálně v určených termínech. Ty technologie však v potřebné kapacitě, a zdá se že i kvalitě, existují, a dokonce za přijatelnou cenu. Ale vlastní je Čína.

Dnes je zřejmé, že bez vlastního rozvinutého dodavatelského řetězce průmyslu produkce baterií, který by adekvátně nahradil řetězec výroby klasických spalovacích motorů, bude klimatická politika EU i nadále hrát ve prospěch Číny. Čínský run na Evropu přitom pohání praktický zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory v EU od roku 2023.

Čínské společnosti nyní mají 60procentní podíl na světovém trhu s výrobou bateriových článků, a to včetně rozsáhlých závodů na kontinentu, které slouží evropským výrobcům automobilů. Číňané tedy vlastní celý dodavatelský řetězec, což je pro evropský automotive minimálně nepříjemné.

„Von der Leyenová si teprve nyní uvědomuje, že celý režim (snižování emisí) CO2 je ve skutečnosti programem podpory čínské ekonomiky, tedy čínské politiky“ konstatoval pod podmínkou anonymity pro server Politico jeden z bývalých manažerů evropského automobilového průmyslu.

Ostatně – už jsme to zažili. Pamatujete na evropský boom podpory výstavby solárních elektráren v uplynulých dekádách? Většina technologií pocházela z čínské produkce. Za evropské peníze, ovšem.

Von der Leyenová ve středu prohlásila, že Evropa se musí vyvarovat toho, aby se opakovala ztráta jejího solárního průmyslu ve prospěch Číny. Čínská dominance v oblasti elektromobilů však trvá již více než deset let.

Kromě toho, že Čína podpořila vývoj technologií pro elektromobily mnohem dříve, než se k němu Evropa vydala, také prakticky ovládla dodavatelské řetězce mnoha nerostných surovin používaných v bateriích pro tyto vozy.

Podle průzkumu Centra pro strategická a mezinárodní studia z roku 2018 vynaložila čínská vláda v letech 2009 až 2017 na dotace pro elektromobily 60 miliard dolarů. Brusel podle svých oficiálních představitelů stále věří, že pro Evropu ještě není pozdě, že ještě stihne vybudovat průmysl, který bude zejména v oblasti elektromobilů, schopen konkurovat Číně, sebevědomě v tomto smyslu hovoří i Washington.

No nevím, pokud není boj už prohraný, bude vyžadovat maximální soustředění a disciplinovanou a masivní dotační politiku, kombinovanou se sebevědomou celní politikou vůči Číně. Nejsem si vůbec jistá, že toho budeme schopni.

Autor: Kateřina Kešnerová | pondělí 18.9.2023 11:34 | karma článku: 25.59 | přečteno: 728x

Další články blogera

Kateřina Kešnerová

Jací lidé mají kontrolovat Českou televizi?

Na sociálních sítích jsem narazila na seznam kandidátů do Rady České televize. Seznam obsahuje dost zvláštních až bizarních jmen. Dvě z nich mě ale opravdu zarazila, byť každé jiným způsobem.

26.11.2023 v 18:00 | Karma článku: 25.79 | Přečteno: 672 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Síkela za naše miliardy nakoupil klimatickou katastrofu

Je to jen pár týdnů, co ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela halasně oznamoval, že stát nakoupil plynové zásobníky a taky společnost Net4Gas dohromady za víc než 40 miliard. O plynu mluví neustále. Teď mu ale asi zaskočí.

15.11.2023 v 18:00 | Karma článku: 37.85 | Přečteno: 1365 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Komu slouží ekoaktivisté?

Ekologičtí aktivisté dnes opět protestovali. Tentokrát jim vadí ČEZ, Komerční Banka, Daniel Křetínský i energeticko-klimatický plán. Komu naopak svými aktivitami pomáhají?

26.9.2023 v 10:38 | Karma článku: 30.72 | Přečteno: 725 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Chalupský

Když jedete s vnoučaty na hory.

Jo, maminky to nemají jednoduché. Každodenní starosti o ratolesti. No, co ale potom MY dědové, když se rozhodneme k všeobecné radosti maminek vzít vnoučata na hory. Stačí i na jeden den. A pak to začne...

11.12.2023 v 7:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Pavel Jeřábek

Kterak Varel Chrčálek ke štěstí přišel

Scéna: Za okny čajovny se už několikátý den sype sníh. Uvnitř je však příjemné teplo, posilované ještě ohněm z krbu, z něhož se line vůně dřeva a libý žár dosahuje téměř k...

11.12.2023 v 7:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Nudíte se? Nekupujte si medvídka mývala. Nechte si poslat balík Českou poštou

Vánoční čas je prosycen nadějí. Jedni čekají dárky, další narození Vykupitele. V naší kotlině máme své specifikum naděje, o které se postará Česká pošta, státní podnik.

11.12.2023 v 6:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Tadeáš Firla

Velikáni na naši politické scéně

Taky jste si všimli, že nám na politické scéně vyrostl velikán, moudrý, znalý všeho, bývalý dvojí ministr p. Karel Havlíček? Problém je v tom, že své vlastnosti a schopností hodnotí jen on sám před televizními obrazovkami.

11.12.2023 v 6:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Takže nakonec šlo jen o peníze

Přiznávám, že jsem mladým lékařům fandil v jejich úsilí, aby - jak sami napsali - nebyli mývalové. (tedy bez kruhů pod očima), když pořád slouží. Konec jejich protestu je tristní.

11.12.2023 v 5:52 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 146 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1290

Slunce, moře a vítr ve vlasech. Klid, pohoda a uvolnění. Sklenka dobrého vína a společnost milých lidí. Děti a rodiče. Víc toho člověk k životu většinou nepotřebuje. A pardon, ještě zdraví.

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...